а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импулс

мн. импулси
Вид збор: Именка, машки род
1. Поттик, внатрешна побуда, движечка сила да се постигне нешто.
Англиски: incentive Албански: impuls, nxitje
Примери:
Хонорарот го предлагаме не како единствен импулс за работа, туку повеќе како признание за неа.
2. несовладлив нагон
Англиски: urge Албански: impuls
Употреба: Медицина
3. Производ од силата и времето во кое таа сила дејствувала.
Англиски: impulse Албански: impuls
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи