а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импулсивен

импулсивниот
Вид збор: Придавка
1. Што е предизвикан од импулс.
Англиски: impulsive
Примери:
Импулсивни движења.
2. Што е непромислен, што дејствува брзо, нагонски.
Англиски: impulsive
Изведенки
1. импулсивно прил.
Пример: Таа импулсивно реагираше на моите забелешки.
2. импулсивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи