а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импровизира

импровизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Создаде без претходна подготовка; изведе по сеќавање, спонтано.
Англиски: improvise Албански: improvizoj
Примери:
Ги развеселуваше своите другари додека импровизираше сцени од разни претстави и филмови.
2. (На)прави нешто набрзина, провизорно.
Англиски: improvise Албански: improvizoj
Примери:
Главниот штаб импровизираше болница за неколку часа, на ливадата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи