а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импровизација

мн. импровизации
Вид збор: Именка, женски род
1. Изведба без претходна подготовка и план.
Англиски: improvisation Албански: improvizim
Примери:
Квалитетот на импровизацијата зависи од мајсторството и талентот на исполнувачот.
2. Нешто што е направено набрзина, провизорно.
Англиски: improvisation Албански: improvizim
Примери:
Тоа беше само една лоша импровизација и воопшто не личеше на дом.
Ваквите податоци треба да бидат реални, а не да претставуваат импровизација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи