а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импровизатор

мн. импровизатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34468
Лице што импровизира, што изведува нешто без претходна подготовка.
Англиски: improviser
Примери:
Најдобри импровизатори се професионалните народни пејачи и раскажувачи.
Изведенки
1. импровизаторка ж.
мн. импровизаторки
2. импровизаторски прид.
импровизаторскиот
Пример: Веднаш ме плени овој човек надарен со импровизаторски дух.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК