а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импресија

мн. импресии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8806
Впечаток, претстава, влијание што го врши нешто (книга, слика, музика, пејзаж) врз некого.
Англиски: impression
Примери:
Часот го завршуваме со искажување импресии здобиени со читањето на драмското дело.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК