а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импресионистички

импресионистичкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27378
Што се однесува на импресионист и на импресионизам.
Англиски: impressionistic
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Многу сликари се определуваат за импресионистички ликовни решенија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК