а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импресивен

импресивни
Вид збор: Придавка
Ранг: 15048
Што остава и предизвикува силен впечаток.
Англиски: impressive
Примери:
Имаше навистина импресивен настап.
Изведенки
импресивно прил.
Пример: Поетот импресивно го долови чувството на загуба во своите стихови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК