а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импрегнира

импрегнираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Натопи, натопува (ткаенина), намачка, намачкува (дрво) со заштитно средство од влага, вода, киселини итн.
Англиски: impregnate
Изведенки
импрегнирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи