а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импотенција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Духовна и телесна неспособност.
Англиски: impotence Албански: impotencë
Примери:
Творечка импотенција.
2. Сексуална немоќ, неспособност за оплодување.
Англиски: impotence Албански: impotencë
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи