а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импотентен

импотентниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21214
1. Што е неспособен, духовно и телесно немоќен.
Англиски: impotent
2. Што е сексуално неспособен.
Англиски: impotent
Употреба: Медицина
Изведенки
импотентност ж.
Состојба на тој што е импотентен; импотенција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК