а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импортира

импортираат; импортирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Увезе, увезува странска стока на домашен пазар, се занимава со увозна трговија.
Англиски: import Албански: importoj
Употреба: Економија
2. Навлезе, навлегува од странство (на пример мода, навики, обичаи).
Англиски: import Албански: importoj
Употреба: Разговорно
Изведенки
импортирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК