а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импонира

импонираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави силен, позитивен впечаток, влее, влева чувство на почит, на восхит.
Англиски: impress
Примери:
Ми импонираше нивната отвореност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи