а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импозантен

импозантниот
Вид збор: Придавка
Што импонира, што предизвикува одушевување, што остава силен впечаток.
Англиски: imposing
Примери:
Активистите од доброволни прилози подигнаа импозантен културен центар.
Изведенки
импозантност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи