а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имплицитен

имплицитниот
Вид збор: Придавка
Што е опфатен, содржан во нешто; што се подразбира.
Англиски: implicit
Примери:
Во контакт со непознати или недоволно блиски лица постои имплицитна обврска да се почитуваат одредени „пропишани“ норми.
Изведенки
имплицитно прил.
Пример: Некои решенија имилицитно се сугерираа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи