а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имплицира

имплицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Покажува или сугерира дека некој е вмешан во нешто.
Англиски: implicate Албански: implikoj
2. Покажува дека нешто е причина за нешто.
Англиски: implicate Албански: implikoj
3. Сугерира дека нешто е вистина на индиректен начин.
Англиски: implicate Албански: implikoj
Примери:
Се бара мислење дали името на една земја имплицира територијални претензии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи