а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импликација

мн. импликации
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што е неизбежна последица од нешто, што се подразбира и што произлегува од текот на настаните.
Англиски: implication
FlexiMac
 менување на македонски глаголи