а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имплементација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Примена, изведба, спроведување договор, план и сл.
Англиски: implementation Албански: zbatim, implementim
Примери:
Имплементација на Рамковниот договор.
2. Пишување на програм, изведување на програмско решение.
Англиски: implementation Албански: implemnetim
Употреба: Информатика
Примери:
Имплеметација на нови функции во програмот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи