а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имплант

мн. импланти
Вид збор: Именка, машки род
Ткиво, вештачки дел или друг материјал вградени во жив организам во цел преземање на некаква функција.
Англиски: implant
Употреба: Медицина
Примери:
Во успешната хируршка интервенција тим од специјалисти му вгради метален имплант во ’рбетот.
Започнавме со човечки импланти, но истражувањата водат кон микротехнолошки импланти.
забен имплант
FlexiMac
 менување на македонски глаголи