а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имплантира

имплантираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Вградување на вештачки дел или ткиво во жив организам.
Англиски: implant
Употреба: Медицина
Примери:
Тоа е уред со кој може да се избегнат големите операции на срцето, бидејќи се имплантира преку вените.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи