а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импичмент

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Поведување постапка за отстранување од должност на висок државен функционер, вклучувајќи го и претседателот на извршната власт на земјата, од страна не легислативната власт.
Англиски: impeachment
Употреба: Правда
Примери:
постапка за импичмент
FlexiMac
 менување на македонски глаголи