а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

империја

мн. империи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1181
1. Назив за голема монархистичка држава на чело со император.
Англиски: empire Албански: perandori
2. Колонијална држава што покрај централната земја, метрополата, има доминиони, колонии, протекторати и сл.
Англиски: empire Албански: perandori
Употреба: Дипломатија
3. Голема распространетост на некој облик на организирање, на дејност, на моќ (индустриска, финансиска, трговска и сл.).
Англиски: empire Албански: perandori
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК