а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

империјалист

мн. империјалисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на империјализмот.
Англиски: imperialist
Употреба: Политика
Примери:
Тие повикаа на борба против империјалистите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи