а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

империјалистички

империјалистичкиот
Вид збор: Придавка
Што е во духот на империјализмот, што се води од идеите на империјализмот.
Англиски: imperialistic
Употреба: Политика
Примери:
Тие ги осудија империјалистичките агресии на Западот.
Од студениот комунизам се селиме во центарот на империјалистичкиот капитализам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи