а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

империјализам

(едн.) империјализмот
Вид збор: Именка, машки род
Стремеж на една држава кон потчинување и освојување други народи и држави.
Англиски: imperialism
Употреба: Политика
Примери:
Соработката на независните држави, како што се Иран и Венецуела, претставува ефективна улога во победувањето на политиката на империјализмот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи