а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

империјален

империјалниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на империја.
Англиски: imperial
Употреба: Историја
Примери:
Тоа стана симбол на најголемиот империјален пораз во историјата на земјата.
империјален главен град
2. Што се однесува на император.
Англиски: imperial
Изрази
Империјален систем - англосаксонски систем на мерни единици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи