а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

императив

(едн.) императивот
Вид збор: Именка, машки род
1. Глаголски облик со кој се изразува заповед, забрана, поттик, молба; заповеден начин.
Англиски: imperative Албански: imperativ, mënyrë urdhërore
Употреба: Граматика
2. Неизбежна потреба, барање на кое мора да се одговори.
Англиски: imperative Албански: imperativ
Примери:
Во нашата работа сега тоа е императив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи