а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имотник

мн. имотници
Вид збор: Именка, машки род
Човек што има голем имот.
Примери:
Во 19 век само имотниците имаа изборно право.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи