а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имотен

имотниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на имот.
Англиски: property Албански: i pronës
Употреба: Економија
Примери:
имотна состојба
имотен лист
2. Што има многу имот, што е богат.
Англиски: rich Албански: i pasur
Употреба: Економија
Примери:
Имотните селани носеа европска облека.
Изведенки
имотност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи