а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имобилизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ставање подлога, гипс, завој на рака, нога или друг дел од телото при повреда, скршување.
Англиски: immobilisation
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи