а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имигрант

мн. имигранти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14605
Човек што се доселил во некоја друга земја заради подолготраен или постојан престој.
Англиски: immigrant
Изведенки
имигрантски прид.
имигрантска
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК