а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

име

мн. имиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 124
1. Личен назив што му се дава на човекот веднаш по неговото раѓање, името заедно со презимето.
Англиски: name Албански: emër
Примери:
Го носам името на мојот дедо.
2. Измислено, невистинско име на писател, публицист, револуционер и др.
Англиски: pseudonym Албански: pseudonim
Примери:
Тоа е псевдонимот на писателот, не му е вистинското име.
3. Дополнително име, назив што му се дава на човекот.
Англиски: nickname Албански: nofkë
Примери:
Никој од децата не го викаше на неговото име, туку само: Бечварче.
Ова име му го дадоа по долгите волнени бечви што ги носеше.
4. Посебно име на животни, растенија, на разни објекти, наслови на книги, слики и сл.
Албански: titull
Примери:
Како му е името на кученцево?
Какво име носи растениево?
Како точно гласеше името на книгата?
5. Назив, име воопшто.
Англиски: designation Албански: emërtim
Примери:
Во тоа име ја пијам оваа чаша.
Љубовта е име што го носам во себе.
6. Глас (добар или лош), лична или фамилијарна репутација, углед, слава.
Англиски: reputation Албански: reputacion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја бие лош глас и веќе ѝ извадија име.
Се надеваше дека ќе му го продолжи со мака стекнатото име, и се разбира, славата.
7. Прочуена, позната личност.
Англиски: notion Албански: i njohur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стана големо име во поезијата на својот народ.
8. именден
Англиски: name day Албански: ditë emri
Употреба: Разговорно , Религија
Примери:
Вечер ќе одиме на име кај Никола.
Името му е на Крстовден.
9. имењак
Англиски: namesake Албански: emnak
Примери:
Тој го носи истото име како и јас.
Изрази
Му вади име - создава лошо мислење за некого.
На мртво име - прави нешто, обично тепа, со многу силен интензитет.
Да му се запусти името - клетва.
Изведенки
именце ср.
мн. именца
дем и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК