а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

именка

мн. именки
Вид збор: Именка, женски род
Полнозначен збор што именува предмет, суштество, поим.
Англиски: substantive Албански: emër
Употреба: Граматика
Примери:
сопствени именки
апстрактни именки
конкретни именки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи