а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

именител

мн. именители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21006
1. Број под дробната линија.
Англиски: denominator Албански: emërues, denominator
Употреба: Математика
Примери:
Зеднички именител - број со кој сите сведени броеви се делат без остаток.
2. Заедничка особеност, својство на повеќе различни елементи.
Албански: emërues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Овие три сфери иако се различни, содржат еден заеднички именител, еден предмет на заедничко интересирање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК