а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

именден

мн. имендени
Вид збор: Именка, машки род
Ден кога се слави името обично според името на некој светец.
Англиски: namesday
Употреба: Црковен термин
Изведенки
именденски прид.
именденскиот
Пример: Именденска слава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи