а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имање

имањето
Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) има
Англиски: having Албански: me pas
2. имот, посед
Англиски: property Албански: pronë
Примери:
Секој викенд одеше на имањето в село.
3. (само едн.) добиток
Англиски: cattle Албански: bagëti
Примери:
Бев во градината да наберам трева за имањето.
Изведенки
1. иманче ср.
мн. иманчиња
2. имањце ср.
мн. имањца
Пример: Секој Илинден колеше по едно имањце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи