а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имател

мн. иматели
Вид збор: Именка, машки род
Лице што поседува нешто.
Англиски: owner
Примери:
На последните листови имателот на ракописов си водел белешки за своите секојдневни активности.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи