а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имам

мн. имами
Вид збор: Именка, машки род
1. Муслимански свештеник што го предводи групното клањање за време на молитвите во џамиите.
Англиски: imam Турски: imam Албански: imam
Употреба: Религија
2. Лице што е верски образовано, но не е свештеник, а раководи со групното клањање за време на молитвите.
Англиски: imam Турски: imam Албански: imam
Употреба: Религија
3. Титула на големите исламски научници.
Англиски: imam Турски: imam Албански: imam
Употреба: Религија
4. Главно зрно во бројаницата.
Турски: imam
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи