а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имаго

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. слика, лик
Англиски: image Албански: imazh
2. Крајна фаза од развојот на инсектот, сосема развиен инсект.
Примери:
Целосната метаморфоза се одликува со четири стадиуми: јајце, ларва, кукла и одраснат инсект - имаго.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи