а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имагинира

имагинираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Си создава слика, претстава за нешто, замислува, измислува.
Англиски: imagine
Примери:
Се имагинираат слики за себе и за другите, а потоа тие слики се идеологизираат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи