а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имагинација

мн. имагинации
Вид збор: Именка, женски род
1. Способност да се измислува, да се фантазира; фантазија, мечта, моќ за вообразување нешта што не постојат.
Англиски: imagination Албански: imagjinatë
2. Творечка способност на умот да се судри и да дејствува во совладување на некој проблем; способност за креирање нови идеи, за изнаоѓање нови решенија.
Англиски: creativity Албански: imagjinatë, kreativitet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи