а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имагинативен

имагинативниот
Вид збор: Придавка
Што се јавува преку имагинација, што се одликува со имагинација.
Англиски: imaginative
Примери:
Имагинативните фигури од балони и букети од цвеќарницата можете да ги подарите за родендени, раѓање на бебиња, крштевки и сл.
Луксузните градини се совршена околина за имагинативните архитектонски форми на илјадниците фонтани.
Изведенки
имагинативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи