а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имагинарен

имагинарни
Вид збор: Придавка
Што е нереален, замислен, божемен.
Англиски: imaginary
Примери:
Водените текови мораа да исчезнуваат во некое имагинарно езеро.
Изведенки
имагинарно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи