а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илјада

мн. илјади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 688
1. Број десет пати поголем од сто, а се означува со бројот 1000.
Англиски: thousand Албански: mijë, një mijë Грчки: χιλιάδα
Примери:
илјада денари
2. Многу голема сума, многу голем број.
Англиски: many Албански: mijëra, shumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Старите дрвари знаат илјада начини да го соборат брзо дрвото.