а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илјадакратно

Вид збор: Прилог
Што е илјада пати поголемо, посилно или помало, послабо.
Примери:
Сакаше да има стократно, илјадакратно поголема сила за да ја совлада високата планина пред него.