а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илустрира

илустрираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Слика, прави илустрации за даден текст.
Англиски: illustrate Албански: ilustroj
2. Појаснува, дополнува, докажува нешто со пример.
Англиски: illustrate Албански: ilustroj
Примери:
Своите ставови авторот ги илустрира со стихови од современата македонска поезија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи