а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илустриран

илустрираниот
Вид збор: Придавка
1. Што содржи илустрации.
Англиски: illustrated
Примери:
илустриран календар
2. Објаснет со илустрации или примери.
Англиски: illustrated
FlexiMac
 менување на македонски глаголи