а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иконом

мн. икономи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39187
1. Лице што раководи со нечиј имот или стопанство (приватно, манастирско, воено).
Англиски: bailiff Албански: përmbarues
Употреба: Архаизам , Разговорно
2. Човек што работи во служба за снабдување во некоја установа или претпријатие.
Англиски: economist Албански: përmbarues
Употреба: Архаизам , Разговорно
3. Човек што се грижи пред сѐ за финансиите, штедлив, па дури и скржав.
Англиски: miser Албански: përmbarues
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Од него тешко ќе добиеш нешто, тој е голем иконом!
Изведенки
икономка ж.
мн. икономки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК