а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

икономиса

икономисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Штеди, заштедува нешто.
Англиски: save Албански: kursej
Употреба: Архаизам , Економија , Разговорно
Примери:
Тоа е сета моја сиромаштија за Велигден што си ја бев икономисал.
Изведенки
1. икономисува несв.
икономисуваат
2. икономисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК