а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иконограф

мн. иконографи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се занимава со иконографија.
Примери:
Тој ќе го игра главниот лик на иконографот Сава.
Иконографот треба во целост да ги почитува податоците од Библијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи